Natten till en 28 augusti dog Jan-Erling på sjukhuset. Han hade då fått reda på att han hade en obotlig cancer som inte hade gett sig till känna tidigare.

Jan-Erling växte upp i Kämpersvik, dit han kom, när han skulle börja 2:a klass i Viks skola. Samhället var dock inte okänt för honom då hans pappa härstammande härifrån. Vi blev goda vänner redan i lågstadiet. Under tonåren kom vi att tillbringa mycket tid på Tanums bygdegård och nattklubben i Kville samt Gästis i Grebbestad. Jan-Erling gifte sig med sin barndomskamrat Margareta och de blev bofasta i Kämpersvik. Margareta dog en alltför tidigt död i 50 års åldern. De fick sonen Magnus, mer känd som Mange i Drängarna. När Mange sjöng i melodifestivalen hade vi fest i Kämpersvik och Jan-Erling var då, med rätta, en mycket stolt far. Han spelade själv gitarr och var sedan 7 år tillbaka medlem i Kämpersviks Ukuleleorkester.

Jan-Erling utbildade sig till målare och arbetade bl.a. på Tanums Bostäder tills han omskolade sig med inriktning på miljöfrågor. Han arbetade sedan som kommunekolog, först i Munkedal och de sista åren i Strömstad. Genom sitt arbete hade Jan-Erling ett stort nätverk på kommunerna och länsstyrelsen. Detta hade han nytta av under sin tid som ordförande i Föreningen Framåt, vilket han var under imponerande 30 år. Under denna tid hände det mycket positivt med föreningen och ända in i det sista var han aktiv i styrelsen. Han sammanställde föreningens omtyckta almanacka i år. Det sista han gjorde var att medverka i en skrivelse till kommunen angående den tilltagande algtillväxten i den inre delen av viken. Jan-Erling var också aktiv i Kämpersvik-Ejgdes fiberförening där han under flera år var valberedare. Han var med och bildade Ejgdetjärnets Förening och var nu föreningens ordförande.

Restaureringen av Ejgdetjärnet var Jan-Erlings livsverk. Han har beskrivit hur han under 1980-talet drömde om att återställa den gamla sjön som Ejgdetjärnet en gång var innan utdikningarna på 1800-talet. Under flera år arbetade han med detta och från och med 2003 kunde han tillsammans med Tanums kommunbiolog Ingvar Olofsson genomföra projektet som det ser ut i dag. Ejgdetjärnet har förvandlats till en fågelsjö av högsta kvalitet som lockar många fågelintresserade. Varje vår arrangerade Jan-Erling en uppskattad fågelexkursion. Sjön är även ett fint rekreationsområde.

Jan-Erling hade ett stort miljö- och naturintresse. Han tillbringade mycket tid i skog och mark och ägnade sig åt jakt och fiske. Han snörde gärna på sig långfärdsskridskorna när isen lagt sig, framför allt på Ejgdetjärnet. Hans stora naturintresse ledde också till att han blev biodlare. Han har inspirerat andra att skaffa bin och hjälpt till att komma i gång och bistå med kunskap och goda råd om bisamhällen. Hundar var mycket centralt för Jan-Erling under hela hans liv. Han hade en speciell förmåga att kommunicera med sina hundar, som alltid var väldresserade.

För 18 år sedan träffade Jan-Erling Britt, som blev han livspartner fram till hans död.

Till sist vill vi nämna att Jan-Erling var vår mentor när vi vid 60 års ålder skulle börja fiska hummer. Han visade oss var och hur vi skulle lägga tinorna, speciellt noga var det att tinan skulle ligga mot en sten. Jan-Erling var mycket social och kom gärna förbi på en kopp kaffe. Det var lätt att prata med honom, han var en god lyssnare och spred glädje omkring sig. Vi saknar honom.

 

Lars Joelsson                                                             Nils Mattsson

Ordförande i Föreningen Framåt                     Kassör i Föreningen Framåt

Bli medlem i Föreningen Framåt

Årsavgiften betalas varje år från 1:a juni till 31:a maj nästa år, helst före september månad

Minimum 300 kr för familj och 150 kr för enskild medlem

Bankgiro 5565-6417

IBAN: SE5280000835190038012415 Swedsess

Vänligen ange namn, sommaradress samt e-postadress.

Swish: 12 33 38 42 86

Använd QR koden klicka på lilla symbolen uppe i hörnet i Swish appen

Ditt telefonnummer kan vi se och meddelandet  "Medlemsavgift" finns inlagt. 

Skriv belopp. Lägg bara till  namn och adress.

Vill du betala annat än medlemsavgift ange då vad köpet gäller.

Gå med i Föreningen Ejgdetjärnet

100 kr per år

Bankgiro 372-4309

Ange Namn, adress och e-post

Swish 1232468387

Klicka här för att komma in på Ejgdetjärnets Facebooksida.

Webbshop för Kämpersvik

Om du vill köpa tröja, mössa eller keps med vår logga, klicka här. Klubbhuset.

Sänk farten

CIMG0114_180x133

Tillåten hastighet är nu 40 km/tim men vi uppmanar alla att hålla högst 30 km/tim i samhället.

Bastu i Kämpersvik

OBS Nu under Coronatider har vi ingen allmän bastu

Vi hyr bastun till små sällskap alla dagar utom lördag.

Man kan boka kl 12. 15, 18 eller 21

För medlem 200 kr

Nyckel kan hämtas hos:

Nils Mattsson, Viksvägen 40, 0525-12612 eller 070-5598222

Lars Joelsson, Skredforsvägen 8, 0525-12015 eller 0768-678839 

Betalning via Swish 1233384286 eller bankgiro 5565-6417

Ta med eget vatten att hälla på bastuaggregatet.

OBS häll aldrig på saltvatten.

 

Hyra av tält, bord och stolar

Föreningen har tält, 10 bord och 50 stolar som kan hyras.

300 kr för medlem och 500 kr för icke medlem

Kontakta Åge Nilsén 070-268 73 96

Betalning via Swish:12 33 38 42 86

Samhällsföreningen Framåt Kämpersvik på Face Book

 

Föreningen har en Face Book sida som Elisabeth Carlsson och Anna von Elern ansvarar för

Länken hittar du längst ner på hemsidan

5 knop från Viksholmen

Båtsamverkan

samverkan triangel och grannsamverkan 1

Kontaktpersoner klicka här.

 

Kämpersvik-Ejgde Fiberförening

Bredband_fiber_2

Vi har ett fungerande fibernätverk.

Har du frågor eller vill ansluta dig efteråt. Se fiberföreningens hemsida.

Gå in på fiberföreningens hemsida. Klicka här.

eller kontakta oss på Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

 

Gästplatser för besökande båtar

 

Kämpersviks Hamn AB har iordningställt 5 båtplatser för sjöfarande gäster som skall besöka boende i Kämpersvik.

Anmälan till Anders Lissåker, 0706-931793

Lämna inga sopor i hamnen.